Uluönder Mah.Kamuran Sok.No:3A Eskişehir + 90 (538) 876 38 37

4. ETAP EĞİTİMLER TAMAMLANDI

Tepebaşı Belediyesi tarafından hayata geçirilen Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi, gençlerin iş dünyasında daha etkin olabilmeleri adına faaliyetlerini sürdürüyor.

Merkezde gençlerin iş dünyasına girişlerinde var olan sorunlarının çözülmesi ve iş dünyasında daha etkin rol alabilmeleri için mültecilerin de faydalanabildiği başta girişimcilik olmak üzere pek çok konuda eğitim çalışması gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi’nde, 4. etap eğitimleri; Sosyal Girişimcilik Başlangıç Eğitimi ve Sosyal İş Kurma Eğitimi olmak üzere iki başlıkta gerçekleştirildi.

Sosyal Kuluçka Merkezi Danışma Kurulu üyesi Şeyda Taluk tarafından gerçekleştirilen eğitim çalışmasına katılan gençlere katılım belgeleri takdim edildi. Eğitim çalışmalarından dolayı memnun olduklarını belirten katılımcılar, Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

            Shop 2 Designers ziyareti

Sosyal Girişimci adayı gençler, Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi’nde aldıkları sosyal girişimcilik eğitimlerinin ardından kendi sosyal girişimlerini gerçekleştiren Nur Damla Çelik ve Gözde Öncüer’in kurduğu Shop 2 Designers’a ziyarette bulundu. Markaları ile organik kumaşlardan giysiler üreterek tekstil sektörüne giren Çelik ve Öncüer de sosyal girişimcilik deneyimlerini gençler ile paylaştı.

            Taluk: Birinci kural cesaret

Burada değerlendirmelerde bulunan Şeyda Taluk, “Aslında bu iki genç girişimcinin yaptığına bir start-up denilebilir. Bu iki kadının geleceğini hayat gösterecek. Bir hayat yolları, bir hikayeleri var. Belki de bu giyilebilir teknolojiye dönecek bilmiyoruz. Belki Eskişehir ekonomisine yön verenler listesinde bu iki genç kadının isimlerini de göreceğiz. Bu işin birinci kuralı cesaret. Öncelik belirlemek bizim zor yaptığımız bir şey. O kadar istekli, kararlıydılar ki. Yüzümü kara çıkartmadıkları için onlara teşekkür ediyorum. Önemli olan yolculuğunuzu nereye götüreceğiniz. 60 yaşında bile olsanız, sizi hikayeniz başka bir hikaye. Tek bir şey var, cesaret. Kendinize inanmak, yaptığınızdan zevk almak da çok önemli. Bazı arkadaşlarım benden bıkıyorlar artık, ‘Hala projen mi var?’ diyorlar. Kendinizi yaşadığınızda, eninde sonunda başarırsınız. Sürdürülebilir olun her zaman” ifadelerini kullandı.

Eğitimlere katılan gençler de Taluk’a ve Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Gençlere destek devam edecek

Gençlerin serbest iş kurma fırsatlarının destek ve teşvik edilerek yeni istihdam alanları yaratılmasını amaçlayan eğitimler ücretsiz olarak düzenleniyor. Eğitim çalışmaları ile gençlerin desteğe açık yatırımcılara ulaşabilmesi, bilişim sektöründe istihdam sorunu olmasına rağmen sektöre dönük çalışmalar yapan gençlere fırsat verilmesi, yabancı dil eksikliğinden dolayı ilgilendikleri sektöre ilişkin yeterli araştırma yapamayan, yol gösterici zorluğu çeken ve bu nedenle nasıl hareket edeceğini bilemeyen gençlere destek olunuyor. Öte yandan düzenlenen eğitimleri tamamlayan gençler, Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi’nden faydalanmaya devam edebilecek.

Eğitim çalışmaları hakkında bilgi almak isteyen gençler, Uluönder Mahallesi 3202. Sokak 3A Blok adresinde hizmet veren Sosyal Kuluçka Merkezi ve çalışmalar hakkında bilgi almak için, 0 (538) 876 38 37 numaralı telefondan yetkililere ulaşabiliyor.Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçin.