Uluönder Mah.Kamuran Sok.No:3A Eskişehir + 90 (538) 876 38 37

SOSYAL GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI BAŞLIYOR

Tepebaşı Belediyesi’nin kardeş şehri Treptow-Köpenick Belediyesi iş birliğinde 2018 yılında hayata geçirdiği Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmalar sürüyor.

Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi’nin yürütücüsü olduğu  “Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi Sosyal Girişimcilik Eğitim Programı” 16 Ağustos’ta başlayacak. Eğitim programı, Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi tarafından desteklenen “İnsana Yakışır İş fırsatları Projesi” kapsamında gerçekleştirilen eğitim, ön-kuluçka ve kuluçka programı olarak düzenlenecek. Farklı ülkelerden uluslararası başvuru/statü sahibi olan yabancılar ve ev sahibi topluluk üyelerinin eşit katılımı ile gerçekleşecek program, pandemi tedbirlerinden dolayı online olarak gerçekleştirilecek. Ücretiz olarak gerçekleştirilecek program, toplumsal meselelerin çözümü ile ilgilenen, toplumsal dönüşüm hayali kuran, sosyal girişimcilik ile ilgili bilgi sahibi olarak sosyal girişimci olmak isteyen bütün bireyleri kapsayacak. Sosyal Girişimcilik Eğitimi için kontenjan ise 40 kişi olarak belirlendi.

21 günlük eğitim

Sosyal Girişimcilik Eğitimi 21 gün sürecek ve 2 etaptan oluşacak. 16 Ağustos’ta başlayacak 1. etap eğitimleri toplamda 8 modül olacak şekilde 21 Ağustos’a kadar devam edecek.  Katılımcılar ilk 8 modülün tamamlanmasının ardından 23 Ağustos’ta başlayacak ve 3 tam gün sürecek olan bootcamp’e katılacak. Burada ilk eğitim programı boyunca öğrendiklerini sentezleme,  sosyal iş fikirlerini geliştirme, deneme ve prototipleme fırsatı bulunacak.

3 günlük bootcamp’in ardından belirlenen kriterlerce devam etmeye hak kazanan sosyal iş fikri sahibi kişiler (20-24 kişi) eğitim programının 27 Ağustos’ta başlayıp 5 Eylül’e kadar sürecek olan 2. etabına geçecek. Katılımcılar bu etapta 9 modülden oluşan teknik girişimcilik eğitimlerine devam edecek.

Fon, mentorluk ve koçluk desteği

2. etap eğitimlerinin ardından 6 Eylül’de düzenlenecek yarışmada belirlenen 3 sosyal iş fikrine fon desteği, mentorluk ve koçluk desteği verilecek.

Yarışmanın sonunda belirlenen ekip ya da bireyler, 3 ay boyunca ihtiyaç duydukları konularda mentorluk ve koçluk desteği alacak. 1’inciye 10 bin TL, 2’nciye 5 bin TL ve 3’üncüye ise 2 bin TL olmak üzere fon desteği de sağlanacak.

Sosyal Girişimcilik Eğitimi için son başvuru tarihi 14 Ağustos olarak belirlenirken, konu hakkında detaylı bilgi ve kayıt için “www.kulucka.tepebasi.bel.tr” web adresi ya da “tepebasikulucka” instagram hesabı ziyaret edilebilecek.Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçin.