Uluönder Mah.Kamuran Sok.No:3A Eskişehir + 90 (538) 876 38 37

SOSYAL İŞ FİKİRLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Tepebaşı Belediyesi’nin kardeş şehri Treptow-Köpenick Belediyesi iş birliğinde 2018 yılında hayata geçirdiği Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi’nde çalışmalar sürüyor.

Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi’nin yürütücüsü olduğu  “Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi Sosyal Girişimcilik Eğitim Programı” tamamlandı. Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Ofisi tarafından desteklenen “İnsana Yakışır İş Fırsatları Projesi” kapsamında gerçekleştirilen eğitim, ön-kuluçka ve kuluçka programı olarak iki etap halinde, online olarak düzenlendi. Eğitimlere; toplumsal meselelerin çözümü ile ilgilenen, toplumsal dönüşüm hayali kuran, sosyal girişimcilik ile ilgili bilgi sahibi olarak sosyal girişimci olmak isteyen farklı ülkelerden uluslararası başvuru/statü sahibi olan yabancılar ve ev sahibi topluluk üyeleri katıldı.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilen 21 günlük eğitimler tamamlanırken, ardından ise bir yarışma düzenlendi. Uzman kişilerden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucu yarışmada belirlenen üç sosyal iş fikri ödüllendirildi. Yarışmada; Merve Akman, Berna Begüm Tosunoğlu ve Esra Atak’ın “Climate Anatolia” adlı iklim krizinin etkilerini objektif olarak kamuoyuna aktarma amacıyla kurulan ve iklim haberciliğine odaklanan portal çalışması birinci oldu. Hilal Karul’un “Bir İplik Olma Hikayesi” adlı mısır koçanından elde edilen elyaf kullanarak yapılacak vegan iplik üretimi çalışması ikinciliği, Merve Güngör’ün “SistersLab” adlı kadınları ve kız çocuklarını destekleyerek bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanındaki cinsiyet eşitsizliğini gidermeyi hedefleyen çalışması ise üçüncülüğü elde etti. Birinci; 10 bin lira ve 3 ay boyunca mentorluk ve koçluk desteği, ikinci; 5 bin lira ve 3 ay boyunca mentorluk ve koçluk desteği, üçüncü de 2 bin lira ve 3 ay boyunca mentorluk ve koçluk desteği ödüllerinin sahibi oldu.

Öte yandan yarışmada dereceye girenlerin mentorluk ve koçluk programlarının 8 Eylül itibariyle başlayarak 8 Aralık’a kadar süreceği bildirildi.Ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçin.